Nástroje a technologie v praxi

Asistenti pro chytrou domácnost


Konferenční místnost 21.11.2017 14:15 - 15:00

Bookmark and Share

Jiří Benedikt

Google Home, Amazon Alexa, Apple Homepod – digitální hlasoví asistenti přicházejí z našich mobilů do našich domácností. Součástí přednášky bude praktické předvedení srovnání prvních dvou jmenovaných asistentů.

Ovládání hlasem přichází
Ovládání počítače hlasem je snem lidí již desítky let. I když technologicky je to již nějakou dobu možné, zatím se nepodařilo najít způsob, jak ovládání hlasem prakticky využít. Rok 2017 má být ale přelomový. V anglickém jazyce by totiž úroveň rozpoznání jazyka i na běžně dostupných systémech měla překročit schopnosti rodilého mluvčího. Objevují se slibné technologie: Domácí asistent Amazon Alexa má vlastní obchod s aplikacemi. Google Home má za sebou nadpozemské technologie světové vyhledávací jedničky. A s čím přijde Apple?

Možnosti propojení jsou velké, ale co nevýhody?
Je to k něčemu užitečné? Tato přednáška má za cíl zhodnotit využitelnost současných chytrých asistentů pro chytrou domácnost i osobní produktivitu. A co soukromí? Zvážíme i výhody i nevýhody. Podíváme se na použití v základních dvě prostředí – při cestě autem a doma. Vyzkoušíme získávání informací z webů, ovládání systémů, ale i správu a zaznamenávání úkolů a informací, překlady, diktování. Podíváme se, jak se chytré systémy dokážou propojit se systémy pro správu úkolů (Asana, Todoist), s kalendáři a dalšími systémy přes IFTTT.

Budoucnost
Stane se z ovládání hlasem další okrajová technologie, nebo to bude běžná součást našich životů? Pojďte se zapojit a na vlastní uši a oči si vyzkoušet digitální asistenty v akci. Na místě bude k dispozici přístroj Alexa Echo a Google Home, Siri a případně další asistenti.